luni, 24 august 2009

VII. Tisza maraton

In data de 16 august 2009 alaturi de aproximativ 200 de ciclisti am participat la a VII maratonul de mtb la Szeged, organizat de SZKSC. Singurul teammate era fratele meu Zsolt.
Au fost 2 lungimi de trasee din care s-a putut alege, 40 respectiv 80 de km. Noi am ales 40 de km. Avand in vedere ca acest maraton a fost absolut plat am scos o medie de 29.8 km/h si un timp de 1:17:50.

Cursa a fost asemanator cu o cursa de sosea, deoarece s-a putut folosi de avantajele unui pluton. Doar ultimul 1 km a fost o portiune mai tehnica, jaloane intre copaci, poteci inguste.

La final a fost un sprint destul de massiv care ne-a adus locul 15, respectiv 14 pentru Zsolt, in categoria noastra, unde erau 88 de participanti.
Castigatorul din categoria noastra avand timpul 1:08:27 a avut un avans de 9 minute in fata noastra.
Castigatorul maratonului de 80 km, Blazso Marton a incheiat cu un timp de 2:20:34.

Tisza Maraton 2009. from bringavideo on Vimeo.

Pentru mai multe detalii si poze click aici. Urmatorul concurs va fii la Pecs, Ungaria, Etapa XI. Tour de Pecs.